Jak pielęgnować biżuterię?

11-06-2021

Kilka prostych zasad


By móc dłużej cieszyć się biżuterią należy przestrzegać kilku prostych, a zarazem skutecznych zasad. Biżuterię należy zdejmować na czas snu, uprawiania sportu, kąpieli, ewentualnie podczas pracy, aby ograniczyć w ten sposób uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i tym podobne. Dotyczy to między innymi wyrobów dmuchanych, które przez to, że są puste w środku mogą ulec łatwemu złamaniu. Ta sama kwestia dotyczy biżuterii stworzonych z tasiemek czy żmijki. Unikamy kontaktu z perfumami, kremami i innymi substancjami, które mogą uszkodzić biżuterie w sposób chemiczny. Nienoszona biżuteria, powinna być trzymana w osobnym opakowaniu, aby była odseparowana od pozostałych i w ten sposób zapobiegamy ich tarciu.

Szczególnie powinno się dbać o biżuterię w postaci bransoletki, gdyż ten typ bardzo szybko się przeciera. Przyczyną przetarć na bransoletce jest kwestia jej ciągłego ruchu podczas noszenia na ręce lub kostce, co skutecznie prowadzi do licznych uszkodzeń i zarysowań. Zwłaszcza podczas codziennego użytkowania. Natomiast, łańcuszek czy kolia, spoczywa praktycznie w tym samym miejscu, również podczas ruchu, więc nie wymaga intensywnej pielęgnacji i ochrony.


Metale szlachetne - pielęgnacja


Metale szlachetne, takie jak srebro i złoto wymagają szczególnego typu pielęgnacji, która nie naruszy kruszców i nie wywoła uszkodzenia ich powłoki. By zachować połysk i jasny kolor zarówno srebro, jak i złoto powinno być pielęgnowane innymi środkami do czyszczenia oraz polerowania. Wystarczy wcześniej przemyć powierzchnię wyrobu delikatnym, najlepiej szarym mydłem, przepłukać pod strumieniem bieżącej wody i następnie osuszyć. Tak przygotowany przedmiot można poddać kąpieli wodnej w specjalnym roztworze. Srebro, dzięki substancjom nabłyszczającym w ciągu kilku sekund potrafi odzyskać dawny blask, natomiast złoto potrzebuje więcej czasu.

Ważne, aby nie poddawać takiej kąpieli biżuterii, która składa się z kamieni szlachetnych, ponieważ roztwór może naruszyć delikatną powierzchnię. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak postępować z danym typem biżuterii, warto spytać o radę jubilera lub złotnika. Środki do czyszczenia usuwają nagromadzony nalot, ale niestety nie wypolerują powierzchni ozdobnej, dlatego efekt końcowy zależy w głównej mierze od stanu zużycia biżuterii.

Zdobienia, takie jak złocenia, powłoka rodowana, grawer, oksydowanie powierzchni z czasem ulegają wytarciu i jedyną pomocą może okazać się wizyta u złotnika, który jest w stanie odtworzyć pierwotny stan biżuterii, jednak takie usługi zazwyczaj są kosztowne.

Biżuteria, którą nosimy codziennie powinna być co najmniej raz w roku oddawana w ręce specjalisty, który skutecznie ją odnowi, a dzięki temu nabierze dawnego blasku i znów będzie przyciągać uwagę.