Jak dbać o biżuterię?

17-03-2021

Biżuteria sprawia, że czujemy się wyjątkowo. Nabywamy ją, aby nosić i cieszyć się z zakupu. Dbanie o nią nie jest trudne, ale bardzo ważne i wymaga od nas systematyczności. Niezależnie od rodzaju musimy pamiętać o szanowaniu naszych ozdób i obchodzić się z nimi delikatnie i ostrożnie. Po długoletnim użytkowaniu mogą pojawić się zabrudzenia. Warto więc wiedzieć czym i jak je czyścić, gdzie przechowywać, kiedy ściągać oraz czego unikać, aby jak najdłużej cieszyć się z jej użytkowania.

Jak czyścić biżuterię?

W przypadku biżuterii wykonanej w całości z jednego metalu (srebra lub złota) można ją zanurzyć w środku czyszczącym, po czym wypolerować miękką szmatką. Nie wolno stosować mleczka do czyszczenia, past i proszków, aby nie zarysować powierzchni. Jeżeli jednak ozdoba zawiera jakieś dodatkowe elementy (np. cyrkonie, kamienie) to wystarczy oczyścić je szczoteczką o miękkim włosiu. Inaczej wygląda czyszczenie w przypadku biżuterii pozłacanej lub posrebrzanej. Należy przecierać je wyłącznie miękką szmatką, która wcześniej została nasączona środkiem czyszczącym.
Najważniejsza jest systematyczność! Nie warto czekać aż nasza biżuteria stanie się mocno zabrudzona i zaciemniona. Zanieczyszczenia należy usuwać od razu po ich powstaniu, dzięki czemu ozdoby zachowają swój blask.

Jak przechowywać biżuterię?

Nie tylko regularne oczyszczanie pomaga dłużej zachować czystą powierzchnię ozdób. Warto zadbać o prawidłowe przechowywanie. Nienoszoną biżuterię należy schować w pudełeczku lub szkatułce wyłożonym miękkim materiałem.

Kiedy warto ściągnąć ozdoby?

Przede wszystkim nie należy zakładać biżuterii podczas wykonywania prac domowych oraz do spania, ponieważ jest wtedy narażona na uszkodzenia. Co więcej, wybierając się na wakacje nad morzem również warto wstrzymać się z noszeniem biżuterii, ponieważ woda morska, jak i kąpiele słoneczne mogą w sposób nieodwracalny uszkodzić biżuterię. Ponadto planując aktywność sportową również warto zostawić ozdoby w domu, gdyż podczas ćwiczeń łatwo zerwać np. łańcuszek, czy bransoletkę. W dodatku podnoszenie ciężkich przedmiotów może przyczynić się do wygięcia założonego pierścionka. Z resztą wykonywanie ćwiczeń jest znacznie przyjemniejsze gdy nic nie przeszkadza!

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że zarysowania pierścionków może spowodować noszenie ich na sąsiednich palcach. Ponadto bliskość perfum, lakierów do włosów oraz dezodorantów z biżuterią przyczynia się do niepożądanych reakcji chemicznych, np. ciemnienia powierzchni. W dodatku pocieranie o twardą powierzchnię biżuterii ceramicznej nie jest dobrym pomysłem, ponieważ spowoduje uszkodzenia.

 


.