Jak dbać i przechowywać bursztynową biżuterię?

29-09-2020

Bałtyk może kojarzyć się z kiepską pogodą, tłumami na plażach i lodowatą wodą. Może też przywoływać wspomnienia minionych wakacji i szczęśliwych chwil spędzonych z rodziną lub przyjaciółmi. Jednak dla wielu najcenniejsza pamiątką przywiezioną znad morza będzie bursztynowa biżuteria. Eleganckie i ponadczasowe ozdoby wykonane z tak zwanego złota północy to wspaniała pamiątka lub pomysł na ponadczasowy prezent. Jednak jak dbać o swoją biżuterię, żeby przez lata cieszyć się bursztynowym blaskiem i klasą?

Co to jest bursztyn?

Spacerując brzegiem Bałtyku każdy może natrafić na niewielki odłamek bursztynu, który na pierwszy rzut oka nie różni się od innych kamyczków. Jednak historia powstania bursztynu jest wyjątkowa. Bursztyn to utwardzona kopalna żywica drzew iglastych, który liczy sobie wiele milionów lat. Materiał ten został okrzyknięty złotem północy - co związane było z dużą wartością wydobywanego bursztynu oraz palecie barw, która obejmuje wszelkie odcienie koloru żółtego i brązowego.
Oprócz swoich cech wizualnych, bursztyn dla wielu osób jest symbolem optymizmu i początku. Jego ciepłe i pozytywne barwy mają oznaczać powodzenie i siłę do przeciwdziałaniu niepowodzeniom. Wiele osób nosi biużuterię z dodatkiem bursztyny jako amulet.

Czyszczenie biżuterii wykonanej z bursztynu

Mimo że bursztyn jest twardą kopaliną, odporną na lekkie uszkodzenia mechaniczne cechuje się brakiem odporności na niektóre substancje chemiczne takie jak alkohol czy benzyna. Niekorzystne dla niego mogą być też wysokie temperatury i gorące kąpiele. Dlatego aby zachować niepowtarzalny charakter i piękno bursztynu należy odpowiednio o niego dbać.
Podstawową i najbardziej bezpiecznym sposobem czyszczenia bursztynu jest metoda na sucho. W ten sposób najlepiej wyczyścić duże, pojedyncze okazy kamienia. Do oczyszczania należy wybrać bardzo miękką i delikatną ściereczkę - zbyt szorstki materiał mógłby uszkodzić wypolerowaną powierzchnię bursztynu.
W przypadku niewielkich okazów, z których utworzona na przykład naszyjnik, trudniej precyzyjnie usunąć zabrudzenia. Wtedy można spróbować oczyścić kamienie ściereczką zwilżoną delikatnym roztworem wody i mydła. Pod żadnym pozorem nie mocz jednak całych bursztynów w wodzie! To może negatywnie wpłynąć na połysk bursztynu. Na koniec należy dokładnie osuszyć bursztyny miękkim materiałem. Kiedy bursztyn straci swój początkowy blask możemy spróbować nabłyszczyć go oliwą z oliwek lub olejem migdałowym.

Przechowywanie bursztynów

Bursztyny to ponadczasowe i piękne ozdoby, o które warto dbać na co dzień, nawet kiedy nie decydujemy się na ich ubranie. Biżuteria wykonana z bursztynu nie powinna być przechowywana razem z innymi dodatkami - metalowe elementy kolczyków czy bransolet mogą rysować delikatną powierzchnię kamienia. Ozdoby, których nie nosimy codziennie warto włożyć do delikatnego, bawełnianego woreczka lub owinąć skrawkiem materiału, co dodatkowe uchroni je przed uszkodzeniami.