Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

14-10-2020

Naukowym okiem…

Jak już wspomniano wyżej, ciemnienie srebra to proces naturalny i wynika z właściwości chemicznych metalu, więc nie powinniśmy się nim niepokoić. Na proces ciemnienia mogą złożyć się różne czynniki. Przyczyniają się do tego m.in. związki siarki, które występują w powietrzu. Gdy wejdą one w reakcje ze srebrem, powstaje niechciany osad. Duży wpływ na ciemnienie srebra mają także woda oraz kosmetyki, których używamy. Dlatego na czas kąpieli warto zdejmować biżuterię, aby zapobiec osadzaniu się nalotu.
Wykazano również, że do procesu czernienia przyczynia się także wydzielany przez nasze ciało pot, który ma bezpośredni kontakt z noszoną na ciele biżuterią. W jego składzie chemicznym znajduje się siarka, a jej ilość zależy od diety i przyjmowanych leków. Można więc stwierdzić, że w pewnym stopniu stan srebrnej biżuterii zależy od naszego zdrowia.

Jak stawić czoła czernieniu srebra?

Pomimo, iż ciemnienie srebra jest procesem naturalnym i zarazem nieuniknionym, istnieją pewne sposoby, aby sprawić by biżuteria pozostała bez zmian znacznie dłużej.
Jednym z nich jest przechowywanie biżuterii w zamkniętych pudełeczkach, które odcinają dopływ powietrza do środka. Jeśli zależy nam na stanie srebra, zapomnijmy o zostawianiu go w łazience. Srebrna biżuteria ,,nie lubi’’ kontaktu z wodą ani wilgoci. Dlatego też pamiętajmy, aby przed każdą kąpielą, zmywaniem naczyń czy wejściem do basenu zdjąć biżuterię.
Kolejnym sposobem jest pielęgnacja. Na rynku jubilerskim dostępne są specjalne środki przeznaczone do czyszczenia srebrnej biżuterii. Oczywiście oprócz samodzielnego czyszczenia możemy także oddać naszą biżuterię w ręce zakładu jubilerskiego, który zajmie się nią profesjonalnie.
Dla tych, którzy lubią eksperymentować i chcieliby wziąć sprawy w swoje ręce, istnieje także domowy sposób czyszczenia pociemniałej biżuterii. Najszybszy z nich to zanurzenie biżuterii w roztworze soli (pięć łyżek soli i dwa litry wody). Roztwór należy wlać do naczynia wyłożonego folią aluminiową i umieścić tam srebrne wyroby na maksymalnie kilka godzin. Jest to bardzo prosty i skuteczny zabieg, z którym bez problemu poradzi sobie każdy w swoim własnym domowym zaciszu.